Trądzik

     
    Polecane zabiegi:  
   

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Występuje u ponad 80% młodych osób w wieku 12-24 lat. Coraz częściej obserwuje się wcześniejszy rozwój zmian trądzikowych, jak również utrzymywanie się ich w wieku dorosłym, dlatego obecnie preferuje się nazwę trądzik zwyczajny, zamiast popularnego do niedawna określenia trądzik młodzieńczy.

Czas trwania choroby jest nie do przewidzenia. U większości nastolatków po 3-5 latach zmiany ustępują, u niektórych osób jednak aktywne zmiany trądzikowe mogą utrzymywać się nawet powyżej 10 lat.

Terapię należy zacząć jak najwcześniej, ponieważ nieleczony trądzik może mieć przewlekły przebieg i pozostawić trwałe ślady, takie jak przebarwienia oraz blizny zanikowe.

Na obraz skóry trądzikowej składają się następujące objawy:

  • łojotok - u chorych na trądzik zmiany hormonalne prowadzą do nadmiernej stymulacji gruczołów łojowych, co powoduje nadprodukcję łoju. Zjawisko to jest bardzo powszechne w okresie dojrzewania (skóra się świeci i jest tłusta).
  • nadmierne rogowacenie (hiperkeratoza) - komórki ujścia mieszka włosowego ulegają nadmiernemu namnażaniu (z powodu nadmiaru łoju w górnych warstwach skóry, w ujściu gruczołu łojowego oraz obecności bakterii). Zjawisko to prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego gruczołu łojowego i powstania czopa, który blokuje ujście, uniemożliwiając tym samym wydostanie się łoju. To przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych: początkowo mikrozaskórników, a następnie zaskórników otwartych.
  • namnażanie się bakterii - u pacjentów chorych na trądzik dochodzi do nadmiernego namnażania się bakterii Propionibacterium acnes, normalnie występujących na powierzchni zdrowej skóry. Bytujące w zaczopowanych mieszkach włosowych bakterie wydzielają różnego rodzaju substancje drażniące, niszczą ściany gruczołów łojowych i doprowadzają do rozwoju procesu zapalnego. Pojawiają się zaczerwienione, bolesne zmiany skórne.

Zmiany trądzikowe rozwijają się w przeważnie w miejscach, gdzie występuje największa ilość gruczołów łojowych, takich jak twarz, dekolt, okolica międzyłopatkowa i ramiona. W okolicach drażnionych drapaniem, ciągłym dotykaniem czy wyciskaniem obserwuje się więcej zaskórników i stanów zapalnych wynikających z wtórnego nadkażenia. Pacjenci mający tendencję do drażnienia zmian trądzikowych pogarszają przebieg choroby i swój wygląd.

Podstawowym celem leczenia w trądziku jest złagodzenie objawów i zapobieganie bliznowaceniu.

Podejmując leczenie trądziku należy pamiętać, że jest to kuracja długotrwała, minimum 6-miesięczna. Leczenie trądziku jest procesem złożonym i obejmuje terapię farmakologiczną, zarówno miejscową - zewnętrzną, jak i ogólną - leki podawane doustnie, będącą domeną dermatologów, właściwą pielęgnację skóry produktami dermokosmetycznymi w warunkach domowych oraz zabiegi wchodzące w zakres działania medycyny estetycznej, stanowiące ważne uzupełnienie postępowania.

W naszym gabinecie oferujemy szereg zabiegów dobieranych indywidualnie przez lekarza w zależności od rodzaju trądziku, stopnia jego nasilenia oraz rodzaju skóry.

Są one skuteczne w różnych stadiach choroby - przy trądziku aktywnym, jak i w fazie występowania powikłań - przebarwień i blizn zanikowych.


 
     
   
 
Copyright © NZOZ Specjalistyczna Poradnia Dermatologiczno Wenerelogiczna "Sanoderm" , All Rights Reserved